Сталевий кутик — вид фасонного прокату, який використовується при будівництві будинків з цегли і блоків для виготовлення перемичок. Ці металовироби забезпечують міцність будівельної конструкції над дверними і віконними прорізами, допомагають перерозподілити зусилля від перекриття і уникнути утворення тріщин в кладці над вікном або дверима.
Види сталевого кутика, який використовується для виготовлення металевих перемичок
Кутиковий прокат, який використовується в будівництві, виготовляють 2 способами — прокаткою і гнучкою. У конструкціях, призначених для сприйняття серйозних навантажень, зазвичай використовують катаний кутик, оскільки для нього характерні:
- підвищена міцність, завдяки потовщенню на внутрішній стороні кута;
- чіткі контури зовнішнього кута, в той час як металопродукція, отримана гнучкою, має злегка округлений зовнішній кут;
- велика товщина стінки: гнута продукція зазвичай виготовляється тонкостінної, оскільки процес згинання здійснюється без нагріву, і для роботи з товстим прокатом потрібно дуже потужне дороге обладнання.
Для виготовлення катаного кутового профілю рядового призначення використовують вуглецеві сталі звичайної якості, найбільш часто використовується Ст3. Для металовиробів, запланованих для застосування в умовах підвищених навантажень або в регіонах з холодним кліматом, застосовують низьколеговані сталі.
По ширині полиць розрізняють рівнополочний і нерівнополочний кутик. Масове поширення має продукція з рівною шириною полиць.
Переваги застосування сталевого кутика
Для виготовлення перемичок застосовуються залізобетонні монолітні і збірні перемички — плитні, брускові, балкові, збірні вироби з пористих бетонів. Однак для деяких будівельних конструкцій підходять тільки перемички зі сталевого прокату, в тому числі – кутика.
Переваги використання:
- оперативний монтаж;
- можливість укладати на металеві перемички цеглу і блоки відразу ж після монтажу прокату;
- міцність і надійність металевих виробів за умови правильного вибору сортаменту, що залежить від типу кладки і запланованого навантаження.
Застосування сталевого кутика для перемичок над отворами в будівлях з газобетону або цегляної кладки
Цегляна кладка непогано витримує власну вагу після набору марочної міцності кладочним цементно-піщаним розчином в тих випадках, коли отвір має помірну ширину і не несе навантаження від перекриття. Однак на період затвердіння розчину цегляній кладці необхідна підтримка, яку можна організувати з використанням сталевого кутового прокату.
При використанні кутика для посилення цегляної стіни над отвором дотримуються наступних умов:
- опора на кладку повинна становити не менше 200 мм з кожного боку;
- якщо стіни будуть оштукатурюватися, то сталеві кутики обертають штукатурною сіткою;
- прокат перед використанням фарбують з внутрішньої і зовнішньої сторін;
- зазори між цегляною кладкою і прокатом заповнюють цементно-піщаним розчином марки не нижче М100.
Особливості застосування кутового прокату для монтажу над отворами в стінах, виконаних з газобетону:
- кутик врізають в тіло блоку, відступивши від його краю приблизно на третину ширини. Забороняється розміщувати прокат з внутрішньої або зовнішньої сторони стіни
- над перемичкою блоки укладають на клей із заповненням вертикальних швів клейовою сумішшю. Після затвердіння клею утворюється конструкція, яка по міцності не поступається газобетонному блоку
- після монтажу вікон кутик із зовнішнього боку утеплюють і оштукатурюють
Увага! При неправильному монтажі і відсутності утеплення зовнішньої частини на відкосах всередині приміщення може утворюватися конденсат.
Для отвору шириною до 1,2 м досить виробів з шириною полиці 50 мм, 1,2-2,0 м – з шириною полиці 75 мм.при вирішенні питання, який кутик необхідно використовувати для перемичок прорізів шириною більше 2 м, проводять розрахунки по міцності і прогину.
Визначати, який саме профіль металопрокату застосовується в тій чи іншій ситуації, слід виходячи з перерахованих вище факторів. Якщо від конструкції потрібна багаторічна надійна служба, то краще замовити розрахунки і підбір металопрокату у фахівців компанії САНТРЕЙД 2021.